Jak zacząć przygodę z flamenco?

Tańczę flamenco od lat i często słyszę pytanie „czy to trudny taniec?”I tak i nie. Dla Hiszpanów – a właściwie dla hiszpańskich Cyganów – często bywa łatwiejszy, bo wychowują się w tej kulturze, słyszą muzykę od dzieciństwa i często pierwsze kroki taneczne stawiają w wieku kilku lat – przy żywiołowym aplauzie rodziny, w której nierzadko większość to muzycy lub tancerze. My nie mamy na co dzień kontaktu z tą muzyką, ale być może właśnie dlatego tak milo jest spotkać afficionado (miłośnika) flamenco.Można zacząć w każdym wieku. Nie trzeba mieć ukończonej szkoły baletowej, 45 kg wagi, minimalnego ani maksymalnego wzrostu. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, publiczność kocha tancerki wyraziste i tańczące z sercem, a do fiesty flamenco bardziej niż umiejętności technicznych potrzeba chęci i radości.Tak, trzeba mieć sporo cierpliwości i samozaparcia. Podstaw można się nauczyć w ciągu kilku miesięcy, ale szybko przekonasz się, że im dalej w las tym więcej drzew, a im więcej czasu spędzasz na sali tanecznej, tym więcej jest do zatańczenia, więc trzeba więcej ćwiczyć:)

Przydaje się poczucie rytmu, choćby podstawowe, dużo ćwiczymy tez na zajęciach.

Nie potrzeba żadnych specjalnych ubrań, do ćwiczeń wystarczy dres i koszulka. Jeśli jednak zechcesz zaprezentować na scenie efekty swojej pracy, kolorowe falbaniaste spódnice, duże kolczyki i kwiaty we włosach z pewnością ci się spodobają.

Flamenco to muzyka, grana najczęściej na gitarze, śpiew i rytm wyklaskiwany dłońmi, wystukiwany na perkusji lub obcasami butów. Na początku wystarczą buty z zakrytymi czubkami, na stabilnym, szerokim obcasie o wysokości 3-5 cm, w zależności od upodobań. Potem można zainwestować w prawdziwe buty do flamenco – mocne, podbite na obcasie na palcach malutkimi gwoździkami dla podkreślenia dźwięku zapateado, czyli stepów.

Chęci, czas i serce – tego potrzeba, żeby tańczyć flamenco. Zapraszam!

Share this Post

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*