Nauka tańca

Nauka tańca flamenco to spotkanie z nową dla nas kulturą muzyczną i rzadko słyszanymi rytmami.

Więcej o flamenco przeczytasz tutaj.

Zaczynamy od podstaw i od rytmów, które znamy – dlatego na zajęciach dla początkujących zwykle tańczymy choreografię w stylu (palo) tangos. Jest to styl radosny, utrzymany w pulsującym rytmie na 4, bardzo kobiecy i zmysłowy. W ciągu wielu lat rozwoju flamenco powstały niezliczone odmiany tangos, zwykle nazywane od miejscowości pochodzenia – stąd tangos de Malaga, tangos de Granada, tangos de Extremadura czy tangos de Triana (dzielnica Sevilli) – lub na cześć śpiewaka czy śpiewaczki, która w wyjątkowy sposób wykonała pieśń – np. tangos del Titi.

Rytmów i palos flamenco jest oczywiście znacznie więcej – najczęściej słyszane i tańczone są alegrias, bulerias i solea, w rytmie (nazywanym compas) na 12.

Flamenco zwykle tańczy się solo – wyjątkiem jest sevillanas, połączenie flamenco i folkloru hiszpańskiego, Sevillanas wyróżniają się także z innych powodów: to jedyny styl o stałej choreografii, można je tańczyć w parach mieszanych lub wyłącznie kobiecych. Każda tancerka lub tancerz tańczy to samo, chociaż oczywiście we własnym stylu. Jeśli znacie sevillanas, możecie już wybierać się na Feria de Abril – największą imprezę w Sewilli!

 

 

Chociaż pochodzi z południowego krańca Hiszpanii, flamenco zawędrowało do wielu krajów i wszędzie budzi emocje. Na festiwale flamenco przyjeżdżają co roku tysiące ludzi, a w wielu krajach wydarzenia okołofestiwalowe odbywaja się równolegle. W Warszawie co dwa lata, podczas Bienal de Flamenco en Sevilla, odbywa się uliczny flashmob taneczny.

 

Chcesz dołączyć? Zacznij tańczyć!